Merhabalar Sitemize Hoş Geldin, ForexTürk Ziyaretçisi!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için giriş yapın.

Çin, Rekor Çıkışlar Arasında Para Birimi Endişelerini Küçümsüyor

Atmaca

Yönetici
Katılım
15 Eki 2021
Mesajlar
148
Üst düzey bir döviz yetkilisi, Çin'in Federal Rezerv'in faiz artırımlarının etkisine uyum sağlayabildiğini belirterek, yuanın zayıflığına ve sermaye çıkışlarına ilişkin endişeleri küçümsedi.

Devlet Döviz İdaresi Sözcüsü Wang Chunying, Çin para birimindeki son hareketlerin piyasaya dayalı olduğunu ve yuan üzerindeki beklentilerin "temelde istikrarlı" olduğunu söyledi. Çin'in esnek ekonomik temelleri, ticaret fazlası ve doğrudan yabancı yatırım girişleri, düşük dış borç riskleri ve yuan'ın artan esnekliği nedeniyle döviz piyasasının büyük olasılıkla istikrarlı kalacağını söyledi.

Wang, Cuma günü düzenlediği bir brifingde, “Döviz piyasasındaki artan dirençle Çin, Fed'in politika ayarlamasına uyum sağlamak için gerekli temel ve koşullara sahip” dedi.

Offshore yuan bir yıl içindeki en zayıf seviyesine ulaştı ve Çin'in ekonomik yavaşlamayla mücadeleye yardımcı olmak için para birimini devalüe ettiği Ağustos 2015'ten bu yana en büyük haftalık değer kaybına doğru ilerliyordu .

620x-1.jpg

Wang, yuanın hareketlerinin iki yönlü olduğu ve "istikrarlı ve sağlıklı" olduğu konusunda ısrar etti. Mal ticareti ve doğrudan yatırım yoluyla ülkeye para akmaya devam ederken, Çinli şirketlerin denizaşırı yatırımları “daha rasyonel” hale geldi ve hane halkı döviz talebinin Covid'i kontrol altına almak için seyahat kısıtlamaları arasında zayıf olduğunu söyledi. Piyasa katılımcılarının yerel para birimini düştüğünde satın almaları, daha fazla değer kaybı için odayı sınırlamaya yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Döviz düzenleyicisinden alınan sermaye hesabı verileri, Şubat ayındaki çıkışın ardından Mart ayında yabancı yatırım çıkışlarının rekor bir hızda olduğunu gösteriyor. Uzlaşma verileri ayrıca bankaların müşterilerinden gelen portföy yatırımının 41 milyar dolarlık bir önceki rekoru aştığını gösterdi.

620x-1 (1).jpg

Net sermaye hesabı açığıyla birlikte düşen cari hesap fazlası, artan fazlalardan yararlanan para birimi için iyiye işaret olmayabilir. Sermaye hesabı açığı, esas olarak Mart ayında 161,2 milyar yuan ile rekor seviyeye ulaşan döviz alımlarının etkisiyle Kasım 2018'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yuan, iki yıl boyunca ralli yaptıktan sonra, 2022'de Asya'da en kötü performans gösterenlerden biri. Onshore yuan, bu hafta %2'den fazla değer kaybettikten sonra Ağustos 2015'te değer kaybetmesinden bu yana en kötü haftasını yaşıyor.


620x-1 (2).jpg

ABD getirilerindeki devam eden artışlar, Çin Halk Bankası'nın Covid karantinalarının neden olduğu ekonomik rüzgarlara karşı koymak için politikalarını daha da gevşetmesi nedeniyle Çin tahvil piyasasından çıkışları şiddetlendirmekle tehdit etti .

Wang, Çin devlet tahvillerinin bu ay 2010'dan bu yana ilk kez ortadan kaybolan ABD Hazine tahvilleri üzerindeki getiri avantajının denizaşırı yatırımcıların kararlarını etkileyen tek faktör olmadığını söyledi.

Çin, enflasyondan sonra hala ABD'ye kıyasla faiz oranı primini koruyarak tahvillerinde istikrarlı getirilere izin verdiği ve farklılaşan ekonomik döngü, yatırımcıların riskleri çeşitlendirmek için yuan cinsinden varlık satın alabileceği anlamına geldiğinden, yabancı girişlerin uzun vadeli eğilimi değişmeden kalıyor. . Küresel merkez bankalarının da alternatif rezerv para birimleri aradığını ve Çin'in küresel endekslere eklenmesiyle pasif tahvil girişlerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Wang, Çin'in tahvil ve hisse senedi piyasalarından çıkışların Mart ayının sonuna doğru yumuşadığını ve Nisan ayında daha da yavaşladığını belirtti.
 
BaseDecode