Merhabalar Sitemize Hoş Geldin, ForexTürk Ziyaretçisi!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için giriş yapın.

Dogecoin nedir? Dogecoin'e Giriş!

Atmaca

Yönetici
Katılım
15 Eki 2021
Mesajlar
148
Dogecoin nedir? Dogecoin'e Giriş; Dogecoin, bu popüler madeni paralardan çok farklı bir hayvan olmasına rağmen, Bitcoin veya Ethereum gibi bir kripto para birimidir. Dogecoin başlangıçta en azından kısmen kripto meraklıları için hafif bir şaka olarak yaratıldı ve adını bir zamanlar popüler olan bir memeden aldı.

Dogecoin Nedir?
Yazılım mühendisleri Billy Marcus ve Jackson Palmer , 2013 yılının sonlarında Dogecoin'i yarattı . Palmer, bir Shiba Inu köpeğini tanımlamak için kasıtlı olarak yanlış yazılmış “doge” kelimesini içeren, o zamanlar popüler olan bir mem kullanarak kripto para biriminin logosunu markalaştırdı.
Dogecoin nedir.png

Bitwave CEO'su Pat White, “Doge, Bitcoin'de gerçekten eğlenmeye başladı” dedi. İlk günlerinde, bir meraklı topluluğu, Dogecoin'in profilini yükseltmek için tanıtım gösterileri düzenledi, örneğin Jamaikalı Bobsleigh takımını 2014 Olimpiyatlarına göndermek için fon topladı veya bir NASCAR sürücüsüne sponsor oldu.

2021'in başlarında, Dogecoin Reddit'in WallStreetBets mesaj panosunda (Ocak ayında GameStop olayının arkasındaki ana kışkırtıcı olan) kült statüsü kazandı ve meraklıların değerini "aya" taşıma sözü verdi (bu, kriptoyla ilgili tüm tartışmaların alt dizinde yasaklanmasından önceydi). ).

Mayıs 2021'e kadar Dogecoin, yılın başında bir kuruşun hemen altındaki bir değere kıyasla 0,68 $'a yükseldi. Tesla CEO'su Elon Musk, Dogecoin'i en sevdiği kripto para birimi olarak adlandırdıktan sonra büyük büyümeden en azından kısmen sorumluydu . 2021 ortalarına kadar Dogecoin, toplam piyasa değerine göre sürekli olarak ilk beş kripto arasında oy alıyordu.

O zamandan beri, Dogecoin'in değeri, piyasa değerine göre ilk 20 kripto para birimi arasında kalmasına rağmen, Mart 2022'de 0.11 $ civarında dibe vurarak hızla düştü.

Dogecoin Nasıl Çalışır?
Diğer birçok para gibi, Dogecoin de kendi özel blok zincirinde çalışır . Dogecoin'in dijital defteri, tüm yeni işlemlerle sürekli olarak güncellenmektedir ve ağ, tüm işlemleri güvende tutmak için kriptografi kullanır.

Dogecoin blok zinciri , madencilerin işlemleri işlemek ve bunları blok zincirine kaydetmek için karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için bilgisayarları kullandığı bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullanır. Madenciler blok zincirini destekleme karşılığında, daha sonra açık piyasada tutabilecekleri veya satabilecekleri ek Dogecoin kazanırlar.

Dogecoin ödemeler ve satın almalar için kullanılabilir, ancak çok etkili bir değer saklama aracı değildir. Bunun başlıca nedeni, madencilik yoluyla oluşturulabilecek Dogecoin sayısında ömür boyu bir sınır olmamasıdır; bu, kripto para biriminin tasarım gereği oldukça enflasyonist olduğu anlamına gelir.

Blok zinciri, her gün milyonlarca yeni Dogecoin oluşturarak madencileri çalışmaları için ödüllendiriyor ve bu da Dogecoin'deki spekülatif fiyat artışlarının zaman içinde devam etmesini çok zorlaştırıyor.

Dogecoin ve Bitcoin
Dogecoin, Bitcoin ile karşılaştırıldığında birkaç önemli farklılığa sahiptir . İlk olarak, madencilerin işlemlerde işlemleri tamamlayan ve kaydeden matematiksel denklemleri tamamlaması daha hızlı ve kolaydır, bu da Dogecoin'i ödemeleri işlemek için biraz daha verimli hale getirir.

Katten'in Finansal Piyasalar ve Düzenleme grubu Başkanı Gary DeWaal, “Sürecin Bitcoin blok zincirindeki yeni blokları onaylaması 10 dakika sürerse, Dogecoin blok zincirinde yalnızca bir dakika sürer” dedi.

Bir diğer önemli fark, yukarıda belirttiğimiz gibi, oluşturulabilecek Dogecoin sayısı üzerinde herhangi bir ömür boyu sınırın olmamasıdır. Oluşturulabilecek olası maksimum madeni para sayısını sınırlayan 21 milyon Bitcoin'lik bir ömür boyu sınır vardır. Bu, madencilerin yeni Bitcoin kazanmak için zamanla daha fazla ve daha uzun süre çalışmaya zorlandıkları ve bir dereceye kadar Bitcoin'in zaman içinde değerini tutma ve büyütme yeteneğini garanti etmeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

Dogecoin Nasıl Alınır
Dogecoin'i Binance veya Kraken gibi bir kripto para borsasında satın alabilirsiniz . Borsalar, ABD doları veya kripto para birimi ile bir hesap oluşturmanızı ve finanse etmenizi gerektirir. Daha sonra Dogecoin dahil olmak üzere kripto para birimleri satın alabilir ve değiştirebilirsiniz.

Robinhood ve TradeStation dahil olmak üzere bazı çevrimiçi brokerler , hisse senetleri, yatırım fonları ve tahviller gibi geleneksel varlıklara ek olarak Dogecoin satın almanıza da izin verir. Borsalar kadar kripto para birimi sunmazlar, ancak Dogecoin genellikle mevcuttur.

Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, Dogecoin'i bir kez satın aldığınızda, paralarınızı bir kripto cüzdanına taşımak en iyisidir. Cüzdanlar, Coinbase gibi borsalar tarafından sunulan çevrimiçi hizmetlerden mobil cihazınızdaki uygulamalara ve hatta fiziksel bir sabit sürücüye kadar birçok biçime sahiptir. Cüzdanı özel bir şifre ile güvence altına alırsınız. Madeni paralarınız bir borsa dışında tutulduğundan, saldırılara karşı ekstra bir koruma katmanı vardır.

Dogecoin ana akıma girmeden ve fiyatı yükselmeden önce, çevrimiçi temel görevleri yapmak için ücretsiz para kazanabiliyordunuz.

Duane Morris LLP'deki fintech uygulama alanlarındaki ortak C. Neil Gray, “Uzun yıllar boyunca Dogecoin'i satın almak yerine kazanmak için Dogecoin 'musluklarında' görevler gerçekleştirebilirsiniz” dedi. “Görevler, bir reklam izlemek veya bir ankete katılmak gibi şeyleri içeriyordu. Daha yakın zamanlarda, bu işe yarayan herhangi birini bulmak zorlaştı.”

Dogecoin İyi Bir Yatırım mı?
Var olabilecek Dogecoin sayısında bir ömür boyu sınırlama olmadığından ve her gün milyonlarca yeni Dogecoin piyasaya sürüldüğünden, kripto para birimini uzun vadede tutmak için çok az teşvik vardır. Sistemin oluşturulabilecek madeni para sayısı üzerindeki ömür boyu sınırı nedeniyle Bitcoin değeri artmaya devam ediyor.

White, “Doge gerçekten Bitcoin'e daha az, daha çok DASH veya Bitcoin Cash'e benziyor, burada açık hedefin bir harcama para birimi olduğu” dedi.

Tarihsel olarak, Dogecoin'in jeton başına değeri çok düşüktü, 2020'nin çoğu için jeton başına yaklaşık 0,003 dolar civarındaydı, bu nedenle insanların onları verme olasılığı daha yüksekti. Gray, "Reddit, Twitter, Facebook ve diğerleri gibi sosyal platformlardaki kullanıcılar, içerik göndermek için birbirlerini ödüllendirmek veya "bahşiş" vermek için Dogecoin'i kullanabilir" dedi.

Dogecoin Almalı mıyım?
2021'in büyük kazançlarından önce Dogecoin satın alanlar iyi bir şekilde ödüllendirildi. Yine de White, özellikle yatırım olarak Dogecoin satın almak konusunda biraz temkinli. Piyasaya sürekli yeni madeni para akışı, madeni paranın değeri üzerinde bitmeyen bir aşağı yönlü baskı oluşturdu.

White, diğer büyük kripto para birimlerine kıyasla Dogecoin için ek güvenlik riskleri konusunda da uyardı. “Bitcoin veya Ethereum'un sahip olduğu aynı güvenlik ve kod düzeyinde incelemeye sahip değil . Ayrıca, Doge çevresinde özellikle sağlam bir madencilik topluluğu yok, bu nedenle madencilik düzeyinde bir saldırıya maruz kalma, Bitcoin gibi bir şeyin çok üzerinde.”

Herhangi bir kripto para birimi satın almak risk içerir ve buna Dogecoin dahildir. Her zaman birkaç jeton satın almaya ve sistemi tanımaya değer - ancak muhtemelen en iyisi, hayatı bir şaka olarak başlatan bir kripto para biriminde zor kazanılan paranızın jeton tutarından fazlasını batırmaktan kaçınmaktır.
 
BaseDecode